Lėto miesto titulas – pasauliui ir Anykščiams

Lėto miesto titulas – pasauliui ir Anykščiams

    Neseniai patvirtinto Anykščių rajono savivaldybės strateginio 2019–2025 m. plėtros plano vizija:

    Anykščių kraštas – plačiai žinomas kultūrinio turizmo ir Lėto miesto kurortas Anykščių šilelio prieglobstyje su išskirtine gamta, savita kultūra bei tradicijomis, darbščia ir jaunatviška bendruomene, išvystyta infrastruktūra. Čia gera ir saugu gyventi, dirbti, ilsėtis.

    2019 m. jau pradedamos įgyvendinti Anykščių rajono savivaldybės 2019–2025 m. plėtros plano priemonės bei vizijos tikslų siekimas. Vienas iš tikslų – Lėtas miestas.

    Kas yra Lėtas miestas? Nuolat skubantiems žmonėms lėtumas asocijuojasi su atsilikimu, noru gyventi praeityje ar vėlavimu. Bet pasaulyje įsigali kita lėtumo samprata – lėtumas, kaip sąmoningas pasirinkimas stabtelėti, nebeskubėti, o apsidairyti vietoje ir puoselėti tai, ką turime geriausio pas save. Lėtumas šiandieniniame pasaulyje tapo kokybės, ramumo, ir mėgavimosi gyvenimu sinonimu.

    Štai tas sakinys, iš kurio atsirado kitokio gyvenimo filosofija: „Reikia apginti ramų ir lėtą, materialų malonumą nuo visuotinės fast life (angl. greitas gyvenimas) beprotybės“. Sakinys buvo ištartas 1989 metais Paryžiuje. Po dešimties metų atsirado pirmasis lėtas miestas. Paskui antrasis, trečiasis, šimtasis...

    Pasaulyje dabar yra 252 lėtieji miestai, tas skaičius nuolat auga (pvz., 2012 m. jų buvo tik apie 90). Lėtųjų miestų asociacijos būstinė yra Italijoje ir ši asociacija aktyviai dirba padedant lėtiesiems miestams įgyvendinti savo tikslus, ir garsindama juos pasaulyje. Šie miestai nėra utopijos, o konkretūs pavyzdžiai, kuriuos galima aplankyti, pajausti. Beje, Baltijos šalyse jų dar nėra nė vieno, tad mes turėtume galimybę būti pirmaisiais.

    Norint oficialiai tapti Lėtuoju miestu, „slow“ (angl. lėtas) ritmu gyventi ir tvarkytis, miestas turi prisiimti per 50 įsipareigojimų, tokių kaip triukšmo, taršos ir eismo mažinimas, aplinką tausojančių technologijų propagavimas, pėsčiųjų zonų bei žaliųjų erdvių didinimas, vietinių verslų ir amatų skatinimas, vietinės virtuvės tradicijų puoselėjimas ir pan. Tada tarptautinio „Cittaslow“ (it. – angl. – lėtieji miestai) tinklo inspektorius patikrina visas 52 privalomas sąlygas ir, jeigu viskas yra tikrai „slow“,  miestui kandidatui suteikiamas trokštamas titulas. Jis galioja trejus metus, o paskui visą procedūrą reikia kartoti iš naujo...

    „Lėtumas po truputį, lėtai, bet nenumaldomai braunasi į supergreitos visuomenės sąmonę. Lėtumas tampa kokybiško gyvenimo atributu. Neapčiuopiamos, bet trokštamos prabangos ženklu. Itališkuose „slow“ miestuose pastebėjau paprastą dalyką: žmonės gyvena principu „čia ir dabar“. Mažiau pelno, mažiau streso – daugiau laiko, daugiau bendravimo. Lėti miestai – laimingi miestai,”- sako žurnalistas Paulius Jurkevičius.         „Gal dar nedaug kas pačiuose Anykščiuose girdėjo apie Lėtuosius miestus, bet Lietuvoje mes jau esame žinomi kaip vienas iš jų, nes natūraliai pritraukiame žmones, ieškančius ramesnio gyvenimo tempo, atsipalaidavimo, poilsio, gražios gamtos, įdomių kultūrinių renginių. Žaliasis miesto įvaizdis, jo neskubėjimas, dėmesys kultūrai yra miesto stiprybės, pritraukiančios į miestelį jaunas šeimas, profesionalus, kurių darbas nepriklauso nuo darbo vietos (IT specialistai, architektai, vertėjai ir kt. profesionalai), jaunimą. Už tai turime būti dėkingi savo gamtai ir daugybei puikių žmonių, kurie myli Anykščius ir dirba jiems. Tačiau, kad ta trauka išliktų ir patenkintų senųjų ir naujųjų anykštėnų poreikius,visas šias galimybes reikia stipriai ir kryptingai plėtoti, kuriant naujas ir kokybiškesnes paslaugas, stiprinant bendruomenes, remiant smulkius verslus ir ūkininkus.

    Tai priemonė judėti į ateitį saugant ir puoselėjant tai, ką turime geriausio: draugiškus žmones, gamtą, kurios apsuptyje gyvename, ir kultūrą, kuri maitina mūsų sielą. O tiems, kas pasirinks investuoti į pramonę, juk irgi reikės kažkur atsigauti, pailsėti, pasidžiaugti gyvenimu. Savo namams ir poilsiui valdininkai ir gamyklų vadovai rinksis lėtus miestus, o ne gamyklų prieigas,“- tikina Simona Vaitkutė, Anykščių Jurzdiko bendruomenės narė.

    Lėtuosiuose miestuose bei jų apylinkėse dažnai rasite ekologinio turizmo paslaugų ir nedidelių ekologinių ūkių. Netgi nesiekiant oficialaus lėtojo miesto statuso, atrodytų, tai būtų sveikintini įsipareigojimai miestui, kuriam rūpi gyventojų gyvenimo kokybė.

    Kviečiame visus, norinčius ir galinčius padėti kurti Lėtą miestą, gauti šį statusą. Galbūt turite patirties šio statuso siekimo procese, gyvendami kitose šalyse – laukiame Jūsų idėjų el. paštu: jolanta.juceviciene@anyksciai.lt

 

Anykščių r. savivaldybės informacija

© 2017 Anykščių savivaldybė. Sprendimas: UAB "Fresh Media"
  •