Ikonų paroda iš Radomyšlio pilies Ukrainoje kolekcijos „Jų akys žvelgia į sąžinę“

Ikonų paroda iš Radomyšlio pilies Ukrainoje kolekcijos „Jų akys žvelgia į sąžinę“

   Parodoje eksponuojami Ukrainos sakralinio meno pavyzdžiai – keturios dešimtys ikonų, išvengusių sunaikinimo ir radusių laikiną saugų prieglobstį Lietuvoje.

   Į Lietuvą atkeliavę kūriniai tėra labai maža milžiniško ukrainiečių kultūros paveldo lobyno dalis. Kai kurios ikonos pirmiausia prašytųsi restauratorių rankos, o ne ekspozicijos, tačiau jų eksponavimo prasmė yra didžiulė: šiuo sunkiu Ukrainos valstybei metu jos tampa kūrybinių galių ambasadoriais bei atlieka savitą misiją – tampa dvasinio atokvėpio erdve pirmiausia ukrainiečiams, laikinai gyvenantiems Lietuvoje.

   Lietuvos dailės istorikų draugijos pirmininkė ir ikonų tapybos studijos „Ut unum sint“ prie Vilniaus dominikonų vienuolyno vadovė, menotyros mokslų daktarė Jurgita Kristina Pačkauskienė, susipažinusi su parodoje eksponuojamais darbais, sakė, kad meno kūriniuose itin jaučiama stačiatikių ir katalikiškosios tradicijos paribio dvasia. Tiek vaizdavimo būdu, tiek ir siužeto turiniu namų bei cerkvių ikonos tarsi pasakoja universaliąją krikščionybės istoriją.

   Karo metu gimusią idėją nors dalį Ukrainos meno vertybių perkelti į Lietuvą įgyvendino kolekcijos savininkė – Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ įkūrėja Olga Bogomolec ir muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis kartu su Anykščių krašto Garbės ambasadoriumi Ukrainoje Virginijumi Strolia. Ši paroda – tai dar 2019 metais pradėtos Anykščių ir Radomyšlio muziejų keitimosi parodomis tradicijos tąsa. Tačiau dabar tai vyksta nepaprastomis sąlygomis, kai Ukraina kovoja už savo nepriklausomybę, todėl paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“ yra Ukrainos ir Lietuvos solidarumo santykių išraiška.

Pirmą kartą paroda eksponuota 2023 metų pradžioje Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus parodų salėje Anykščiuose. Dabar ši paroda keliauja per Lietuvos atminties institucijų parodų sales: ją išvydo Lazdijų kraštoPrienų kraštoZanavykų ir Žemaičių „Alkos“ muziejų lankytojai.

2024 metų sausio 24-ąją paroda atidaroma Vinco Kudirkos muziejuje. Čia ji veiks iki balandžio 30 dienos.

 

 

Lietuvos nacionalinio muziejaus informacija

© 2017 Anykščių savivaldybė. Sprendimas: UAB "Fresh Media"
  •